Seo Nedir?

In Genel

Arama motoru optimizasyonu, İngilizce karşılığı  “Search Engine Optimization” olarak geçen ve kısaltması website positioning olan on-line bir pazarlama yöntemidir. Arama motoru optimizasyonu Türkiye’de ilk defa Düzce Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde ders olarak verilmeye başlanmıştır. website positioning, arama  motorlarına yönelik iyileştirme ve geliştirme çalışmasıdır. Bu yöntem etkili bir şekilde kullanıldığında doğal yollardan net sitelerinizin üst sıralara gelmesini sağlayabilirsiniz.
Arama motoru optimizasyonu çalışmalarına başlandığında hemen sonuç almak mümkün değildir. Uzun uğraşlar ve belirli bir süre zarfından sonra  (2 veya three aylık) ilk olumlu denebilecek sonuçları elde edebilirsiniz. website positioning çalışmalarında; sektörün rekabet boyutu, rakiplerin yaptıkları arama motoru optimizasyonu çalışmaları, net sitelerinin website positioning yapmadan önceki arama motoru pozisyonları önemli rol oynamaktadır. website positioning ile yapılan çalışmalar yorucu ve zahmetli olsa da elde edilen sonuçlar da o doğrultuda kalıcı ve uzun süreli olacaktır. Arama motoru optimizasyonunun temel amacı, net sitelerine gelen organik trafiği ve firmaların sitelerinde bulunan ürünlere gelecek olan talebi arttırarak arama motoru sonuç sayfasında (SERP) üst sıralarda yer almanızı sağlamaktır. Etkili bir website positioning çalışması yapabilmek için Website İçi (On-Web page) website positioning ve Website Dışı (Off-Web page) website positioning oldukça önemlidir. Peki, bunlar nelerdir onlara bir göz atalım.

Website İçi (On-Web page) website positioning Çalışması

Website içi website positioning adından da anlaşılacağı üzere web site içerisinde yapılan çalışmalardır. Bu işlemler içerik, kodlar, meta etiketleri, resimler gibi net sitelerine uygulanabilir işlemlerdir.

Website İçi website positioning Çalışmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

       Website Hızı

Google web site hızına oldukça önem vermektedir. Özelikle kullanıcılar bir siteyi ziyaret ederken birkaç saniyelik gecikmeler nedeniyle bile o siteden kolayca ayrılabilir ve başka sitelere giriş yapabilir. Bu da sitenizin alt sıralara gerilemesini sağlar. Bu nedenle ziyaretçilerinizi kaybetmemek adına sitenizin hızla yüklenmesi için çalışmalar yapmalısınız.

       Website Haritası Oluşturma

Website haritanızı oluşturmak önemlidir. Çünkü Google arama botları sitenize geldiğinde, web site haritanız botların sitenizi daha iyi indexlemesi için yol gösterir.


Uyumlu İçerik

İlk önce amaç ziyaretçilere fayda sağlamak olmalıdır. İçeriğin faydalı ve arama motoru optimizasyonuna uyumlu olabilmesi için anahtar kelime analizi yapılarak doğru anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Tespit edilen anahtar kelimeler üzerinden içerik çalışması yapılmalıdır.
İçerikte konu ve anlam bütünlüğü önemli bir yer kaplamaktadır. Konu başlığı, etiketler ve meta açıklamaları, içerik ile uyumlu olmalıdır. Yazım kurallarına dikkat edilmeli ve içerikleriniz daima özgün olmalıdır. Çünkü özensiz ve hatalı yazılar botlar tarafından fark edilerek olumsuz olarak değerlendirilir.

       Yazı Başlıklarını Doğru Belirlemek

Website içi website positioning‘da yazı başlığınız da önemli. Yazınızın başlığında anahtar kelime geçiyor ise başlıklarında anahtar kelime geçirmeyen diğer sayfalara oranla üst sıralarda yer almanız mümkündür.

       Meta Etiketleri

Arama motorlarının web site hakkında bilgi sahibi olabilmesi için net sayfasının kodlarına eklenen bir etikettir. Meta etiketleri net sayfalarının HTML kodunda <head> etiketleri arasına eklenmektedir. Bu etiketlerin doğru belirlenmesi halinde sitenizin SERP’de hızla yükselmesi mümkündür.

H Etiketleri Kullanımı

 

H etiketleri kullanılmış bir içerik arama motorları tarafından beüğenilen bir durumdur.Ayrıca bu etiketlerin kullanımı görünüş olarak daha düzenli bir içeriğe sahip olmamızı sağlar. H1 etiketini ana başlıkta kullanmalıyız. H2 ve H6 arası önem sırasına göre alt başlık olarak kullanılmalıdır.

Website Dışı (Off-Web page) website positioning Çalışması

İyi bir web site içi website positioning çalışması yapıldıktan sonra backlink ve web site tanımı gibi çalışmalardan oluşan web site dışı website positioning yapılmalıdır. Genel olarak sitenizin başka net siteleri tarafından önerilmesi, tavsiye edilmesi gibi çalışmaları kapsamaktadır. Website dışı website positioning çalışmasının büyük bir çoğunluğunu backlink çalışmaları oluşturmaktadır.

Website Dışı website positioning Çalışmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Backlinklerin Önemi

Backlinkler tavsiye bağlantılardır. Kaliteli backlinlerin ise faydalı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle backlink çalışması yaparken nicelikten çok niteliğe önem vermeliyiz. Alınan linkleri az ve öz olması oldukça önemlidir.
Backlink alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır: area otoritesi, TrustRank değeri, Alexa sıralaması, sitede var olan backlinklerin kalitesi kalitesi, backlink veren web site ile alan sitede içerik uyumluluğu olmalı ve en önemlisi de backlinkler kalıcı olmalıdır.

Backlinklerde Dofollow ve Nofollow Etiketi

Dofollow bir siteden gelen linkin dimension referans olduğu anlamını taşır. Nofollow ise sitenin dimension hyperlink verdiğini ancak dimension referans olmadığını gösterir. Nofollow etiketinin kullanılmadığı her hyperlink aslında dofollow olarak çalışmaktadır. Bu nedenle nofollow etiketi kullanılmalıdır çünkü kullanılmadığında tüm linkler dofollow olacağından Google botları bunu doğal karşılayamayacaktır.
Yani nofollow hyperlink, sitelere doğal bir hyperlink çeşitliliği sağlamaktadır. Bu da arama motoru sonuçlarında (SERP) sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır.

Backlink Analizi

 

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında backlink analizi önemli bir yer tutmaktadır. Bu analiz ile hem sitenizin hem de rakip sitelerinin aldığı backlinkleri inceleyebilirsiniz. En bilinen analiz araçları Ahrefs, Semrush ve Seomoz olup bu araçlar sayesinde backlink analizleri çok kolaylaşmaktadır.
Kısacası web site doğallığı, içerik özgünlüğü ve kullanıcı deneyimi ile birleştirdiğinde az sayıda kaliteli backlink ile ilk sıralara gelmek mümkün olabilir.

Sosyal Ağların Kullanımı

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlar, arama motoru algoritmalarının büyük bir parçasını oluşturmaya başladı. Sosyal ağları kullanarak sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.
Arama botları sitenizi ziyaret ettiğinde bu çalışmaları en iyi şekilde uyguladığınızı fark ederse sitenizin üst sıralara çok daha hızlı bir şekilde taşır.

Recent Posts